Yandex Disk Çoklu Hesap Kullanımı

Yandex Disk Çoklu Hesap Kullanımı

Ubuntu üzerinde bulut depolama olarak Yandex Disk kullanıyor ve birden fazla hesap ile çalışmak isterseniz yazıyı takip edin.

Öncelikle şuradan yandex-disk client’ini indirebilirsiniz. Eğer kurulu değilse resmi client’i GUİ olarak kullanmanızı sağlayan üçüncü parti bu programıda kurun.

Yapılması gerekenler:

  • Öncelikle kullanıcı adı ve şifrenizi girerek token oluşturucaz.
  • Ardından çoklu client için config dosyalarımızı hazırlayacağız.
  • Son olarak hazırladığımız bu config dosyalarını yukarıda kurduğumuz üçüncü parti gui yazılımının içerisine tanımlayacağız.

Hazırsanız başlayalım.

  • yandexyandex-disk token kullanıcıadınız komutuyla ilk hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini giriyorsunuz.

  • Bu komut ~/.config/yandex-disk klasörü içerisinde passwd isimli bir dosya oluşturacak bu dosyanın ismini kullanıcıadınız olarak değiştirelim.

passwd dosyası içerisinde bizim kullanıcı adımıza ait giriş bilgileri saklı. İsmini değiştirme sebebimiz diğer hesabımız için yandexyandex-disk token kullanıcıadınız komutunu verdiğimizde onu da passwd olarak kayıt edecek ve ilk hesabımıza ait giriş bilgilerini silmiş olurdu.

  • ~/.config/yandex-disk içerisinde kullanıcıadınız.cfg isimli dosya oluşturalım ve içerisine aşağıdaki bilgileri düzenleyerek kayıt edin.
# Giriş bilgilerini içeren dosya için yol. Dosyanın token komutuyla hazırlanması gerekmektedir.
auth=/home/tolga/.config/yandex-disk/kullanıcıadınız

# Yandex.Disk klasörü.
dir=/nereye/oluşturmak/isterseniz

# Belirtilen dosyalar eşitlenmesin.
#exclude-dirs=exclude/dir1,exclude/dir2,path/to/another/exclude/dir

# Proxy sunucu ayarları. Örnekler:
#proxy=https,127.0.0.1,443,login,password
#proxy=https,127.0.0.1,443
#proxy=socks4,my.proxy.local,1080,login,password
#proxy=socks5,my.another.proxy.local,1081
# Proxy sunucusu kullanılmasın:
#proxy=no
# Proxy sunucusunun sistem ayarları kullanılsın (varsayılan):
#proxy=auto
startonstartofindicator="yes"
stoponexitfromindicator="no"
  • Bu işlemleri kaç hesap isterseniz o kadar tekrarlayın. her hesap için o hesaba ait token yani giriş bilgileri ve config dosyası oluşturmuş olduğunuzdan emin olun.
  • Şimdi sıra client başlatmakta. ~/.config/yd-tools klasörü altındaki yandex-disk-indicator.conf dosyasını açın. İçerisindeki daemons="/home/tolga/.config/yandex-disk/hesap1.cfg" satırına müdahale edicez. Kaç hesap ile kullanmak isterseniz virgül koyup onun config dosyasını verebilirsiniz. Sonunda daemons="/home/tolga/.config/yandex-disk/hesap1.cfg", "/home/tolga/.config/yandex-disk/hesap2.cfg" buna benzer bir görüntü alacak.
  • İşlem bu kadar. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda iki client birlikte çalışacaktır. Bir uyarı clientler bir bütün olarak ele alınıyor birini kapatmak istediğinizde her ikiside kapanacaktır. Bu gibi bir durumda daemons="/home/tolga/.config/yandex-disk/hesap1.cfg", "/home/tolga/.config/yandex-disk/hesap2.cfg" buradan kaldırmanız gerekmekte.